Prosinec 2012

Pár slov...

23. prosince 2012 v 13:05 | Lady Diabolus A. Mortem
Vítám vás všechny u nového oddělení Numéro Un! Je mi ctí představit vám oddělení filmu. Jak už asi víte, z Numéra Un se stává kulturní magazín. Věřím, že díky tomu se k nám dostane více čtenářů a potěšíme tak více lidí.

A co tu vlastně najdete? V první řadě vše týkající se filmů - jak těch zahraničních, tak českých. Ani na seriály jsme ale nezapoměli. Také budete moct nahlédnout do zákulisí a poznat různé herce, režiséry i kameramany a jejich triky. Možná vás časem pozveme na premiéry tady u nás nebo vyzpovídáme známe osobnosti. Těšíte se? My ano.

Pokud byste se chtěli nějakým způsobem podílet na chodu oddělení, například jako redaktor, podívejte se do příslušného článku nebo napište na email film-numeroun@centrum.cz

Přeji vám příjemně strávené chvíle s Numérem!
Za redakci filmu,
Diabolus A. Mortem

Spolupráce

23. prosince 2012 v 12:53 Infočlánky
Spolupracujeme s...

Redakce

23. prosince 2012 v 12:47 Infočlánky

Vedoucí oddělení

Přezdívka: Diabous Aki Mortem
Kontakt:

Redaktoři

Přezdívka: Obscuro
Kontak:

Přezdívka: Mieszka Mirabelle
Kontak:

Přezdívka: Monsieur Lapin
Kontak:

Kontakt

23. prosince 2012 v 12:41 Infočlánky
Oddělení: filmnumeroun@gmail.com

Staňte se jedním z nás!

23. prosince 2012 v 12:40 | Lady Diabolus A. Mortem |  Infočlánky
Baví vás psát články? Máte rádi filmy? Tak to právě čtete ten správný článek.

Naše filmové oddělení hledá lidi, kteří se zajímají o filmy a chtěli by pro nás psát. Hledáme nekonfliktní osoby s nápady a časem na to napsat minimálně dva články měsíčně. Pokud tedy patříte mezi ně, neváhejte a čtěte dál.

Pokud tedy toužíte stát se redaktorem tohoto oddělejí, vyberte jednu rubriku, do které byste chtěli psát a napište do ní článek. Pošlete ho na email film-numeroun@centrum.cz spolu s krátkým medailonkem o vás. Tento článek se musí tématicky hodit, nesmí obsahovat hrubé chyby a musí být původním dílem autora. Na základě toho vám odepíšeme, jste-li přijati. Pak vám budou zaslány podrobnější informace.

Tak neváhajte a pište!


Atlas mraků

20. prosince 2012 v 18:00 | Obscuro |  Zahraniční filmy a seriály (recenze)

S dokonalým recenzentem to máte jako s dokonalou kapalinou, plynem nebo třeba hmotným bodem, všechny ty definice se kterými se o tolik snáze počítá, má to jen jeden háček - neexistují. Stejné je to i u recenzentů, nenajdete dokonalého recenzenta, který je dokonale objektivní a dokud podstatně nepokročí vývoj umělé inteligence, budeme se všichni muset spokojit s více či méně nedokonalými subjektivními recenzenty, jakým je i autor těchto řádek. Pusťme se tedy do filmu se špetkou nezbytné subjektivity.

Od začátku to neměl Atlas mraků jednoduché, když už vás některý film vytáhne do kina, tak málokdy dokáže splnit očekávání. Čekáte, že vás uchvátí a přiměje nelitovat peněz, které jste dali za lístek. A tak si kritik lačnící po strhání filmu začne pomalu brousit zuby na potrhání další kinematografické oběti. Nekonečné bloky reklam pomíjí a kritická šelma se chystá ke skoku. Co se stalo? Jak skočila či skončila? Neskočila, místo toho začala vrnět slastí jako kotě. Na plátně se rozehrálo šest příběhů, figurky se daly do pohybu a divák nepřestává dychtivě sledovat každý tah. Ptáte se na hlavní hrdiny? A které? Šest příběhů, které se zdají být na tolik odlišné a přesto pomalu začnete chápat, že pojítko mezi nimi bylo silné celou dobu, jen vy jste jej nevnímali a jak pomalu tón po tónu dávají tvar a duši překrásnému sextetu, jež je ústředním hudebním motivem celého filmu prolínajícím se všemi dějovými liniemi, tak i vy vidíte, že příběh je jako dokonalý domino efekt.

Právník Ewing jež na bolestivé cestě domů rozepíše příběh, který postupně dokončují mladý skladatel, jeho životní láska, žena, která mohla jet jiným výtahem, poněkud rozhazovačný vydavatel, jehož život uvede v pohyb další ozubená kolečka ve stroji, který hýbe světem, dívka, která měla svůj osud napsaný při svém stvoření, ale rozhodla se psát svůj vlastní i muž jehož pronásleduje démon strachu v troskách dávné civilizace. Ti všichni jsou součástí skládanky, která zdánlivě nemá řešení a přesto víte, že to vše dává perfektní smysl. Vše poté umocňuje mistrovská hudba. Ale abych jen nechválil, když už si hraji na kritika. Některé masky působí poněkud přehnaně, například Hugh Grant jako Denn Cavendish není příliš povedený a Hugo Weaving silně připomínající Spocka také nebyl zrovna mým šálkem kávy. Osobně mi příliš neseděla možná poněkud nucená futuristická akce plná výbuchů, světel neonů a akrobatických kreací v Neo Soulu, ale přesto mi to nedokázalo zkazit dojem z vynikajícího filmu. Někdo by možná namítal, že byla ve filmu celá řada klišé v rámci jednotlivých příběhů. Ano, ale řekněte mi o jediném filmu ve kterém by nebylo žádné klišé, pak byste z nich museli úplně odstranit lidskost a to zcela jistě není ta správná cesta. Jde o to, jak působí film jako celek a v tom Atlas mraků zabodoval.


Nebudu vám prozrazovat více, protože některé věci musí každý pochopit sám. Na závěr bych řekl, že jsou filmy, které můžete vidět jednou a filmy, které můžete vidět víckrát a koneckonců i ty, co se nedají dokoukat a těch je smutně mnoho. Atlas mraků nepatří ani do jedné z těchto kategorií. Atlas mraků je film, který nemůžete vidět jednou, protože to zkrátka nestačí. Přišli byste o mnoho drobností, kterých si napoprvé nevšimnete a které dotváří pestrobarevnou mozaiku jedné skladby, kterou si brouká za chladných nocí vítr.


Celkové hodnocení: 95% (nebyl bych to recenzent, abych si nenechal vrátka otevřená)

Obscuro

Vánoce v bedně

11. prosince 2012 v 2:12 | Sakitch |  Infočlánky
Vánoce jsou tady, a jelikož jde o svátek kultovní, naše televizní stanice nám budou opět servírovat osvědčené pecky. Těch televizních stanic za pár let přibylo a tak se může stát, že některé s klasických filmů s Vánoční tématikou uvidíme hned v několika reprízách v dabingu českém i slovenském. Začneme ovšem u pohádek a samo sebou u těch našich. Totiž takový film, který už každý z nás viděl tisíckrát a pokaždé k němu rád usedne, se v tom pohádkovém žánru najde hned několik. Například "S čerty nejsou žerty" je klasika, kde exceluje hned několik hereckých es té doby a pod taktovkou Hynka Bočana tak vznikla taškařice, po jejímž zhlédnutí vám bude jedno, jestli peklo bylo nebo nebylo, ovšem v tomhle filmu, bylo vymyšleno víc než dobře.
Pan Zdeněk Troška stoprocentně přispěje svou "troškou" do mlýna s "Princeznou ze mlejna", i když pokračování této moderní pohádkové komedie, je už, pravda,trošku vedle. Z jeho další pohádkových počinů jisto jistě stojí za zmínku "Švec prťavec" tedy přesněji "O princezně Jasněnce a létajícím ševci". Je jasné, že těch jeho pohádek nám bude televize předhazovat víc, ačkoli takové "Z pekla štěstí" si klidně nechám ujít i s "Nejkrásnější hádankou" nebo "Čertovou nevěstou".
Ženská srdce letos jistě zjihnou a ta mužská se zase rozbuší při pohledu na neuvěřitelně roztomilou Libušku Šafránkovou v "Popelce", z Ruska přiletí Mrazík i s Babou Jagou a možná s sebou z východu vezmou i u nás ne příliš známou ale u sousedů kultovní Jakubiskovu "Perinbabu". Ujít byste si neměli nechat "Tři veterány", "Anděla Páně" či "Lotranda a Zubejdu" a tak dále a tak dále, řekl by Vlasta Burian, čímž se nám nabízí "Byl jednou jeden král" a na pana Wericha jistě natrefíme i jako "Císařova pekaře" a "Pekařova císaře". To by byla takzvaná kapka v oceánu Vánočních pohádek. Těch je opravdu mnoho a jmenovat úplně všechny, by byl běh na dlouhou trať.
Přesuňme se tedy na západ. Do krajů, kde vznikly příběhy o oplácaném roznašeči dárků s bílým vousem známém jako Santa Claus. Tento "svatý Mikuláš" je již natolik legendární osobou, že se bez něj západní Vánoční filmy zkrátka neobejdou. Američani ho mají v úctě, což nám dokazují Zemeckisovým infantilním ale kouzelně zpracovaným "Polárním expresem" a taky si z něj dokážou vystřelit jako třeba ve svérázné komedii "Santa je úchyl". Doufejme, že nás televizní stanice neušetří klasických "Disneyovek". Z těch novějších se přímo nabízí jedna, která se k Vánocům hodí a s výše jmenovaným "Polárním expresem" má kromě režiséra společnou i vizuální stránku. Jde o příběh z pera Charlese Dickense Christmas Carol, u nás známý jako Vánoční koleda či Vánoční duch.
Ale zpět do reality. Je skoro jisté, co bude v bedně a čemu rozhodně neunikneme. Malý Maculay Culkin zůstane stejně jako loni "Sám doma" a pak se ztratí v New Yorku aby opět přihřál pleš našim oblíbeným banditům, Arnold "Terminátor" Schwarzenegger bude po městě shánět turbomana v "Rolničky kam se podíváš" a Tim kutil Allen vezme šichtu za zmiňovaného patrona Vánoc pana Clause. Pak si od "amíků" odpočineme u naší sci-fi klasiky v níž nám veselé Vánoce popřejí chobotničky a po všech možných kvalitních i nekvalitních, nových filmech a pohádkách, které urvou hlavní vysílací čas, se s pupkem nacpaným cukrovím můžeme uvelebit a usínat u komediálně laděného hororu "Ďábelský Santa". Anebo taky ne. Třeba se naprosto pletu a naše a slovenské televizní stanice možná překvapí a Vánoce v bedně budou letos úplně jinak. Jenomže, nebyli byste nakonec zklamaní, že neuvedou po milionté opět, to na co jste už zvyklí a na co se už v podstatě zase těšíte? Je jasné, že si každý v programu najde to svoje, ale Vánoce se přece jen neodehrávají pouze na obrazovce. Někdy je prostě lepší nechat bednu bednou, vzít na chvíli roli Ježíška, či Santy chcete-li a udělat radost svému okolí a udělat si Vánoce šťastné a veselé…