Vánoce v bedně

11. prosince 2012 v 2:12 | Sakitch |  Infočlánky
Vánoce jsou tady, a jelikož jde o svátek kultovní, naše televizní stanice nám budou opět servírovat osvědčené pecky. Těch televizních stanic za pár let přibylo a tak se může stát, že některé s klasických filmů s Vánoční tématikou uvidíme hned v několika reprízách v dabingu českém i slovenském. Začneme ovšem u pohádek a samo sebou u těch našich. Totiž takový film, který už každý z nás viděl tisíckrát a pokaždé k němu rád usedne, se v tom pohádkovém žánru najde hned několik. Například "S čerty nejsou žerty" je klasika, kde exceluje hned několik hereckých es té doby a pod taktovkou Hynka Bočana tak vznikla taškařice, po jejímž zhlédnutí vám bude jedno, jestli peklo bylo nebo nebylo, ovšem v tomhle filmu, bylo vymyšleno víc než dobře.
Pan Zdeněk Troška stoprocentně přispěje svou "troškou" do mlýna s "Princeznou ze mlejna", i když pokračování této moderní pohádkové komedie, je už, pravda,trošku vedle. Z jeho další pohádkových počinů jisto jistě stojí za zmínku "Švec prťavec" tedy přesněji "O princezně Jasněnce a létajícím ševci". Je jasné, že těch jeho pohádek nám bude televize předhazovat víc, ačkoli takové "Z pekla štěstí" si klidně nechám ujít i s "Nejkrásnější hádankou" nebo "Čertovou nevěstou".
Ženská srdce letos jistě zjihnou a ta mužská se zase rozbuší při pohledu na neuvěřitelně roztomilou Libušku Šafránkovou v "Popelce", z Ruska přiletí Mrazík i s Babou Jagou a možná s sebou z východu vezmou i u nás ne příliš známou ale u sousedů kultovní Jakubiskovu "Perinbabu". Ujít byste si neměli nechat "Tři veterány", "Anděla Páně" či "Lotranda a Zubejdu" a tak dále a tak dále, řekl by Vlasta Burian, čímž se nám nabízí "Byl jednou jeden král" a na pana Wericha jistě natrefíme i jako "Císařova pekaře" a "Pekařova císaře". To by byla takzvaná kapka v oceánu Vánočních pohádek. Těch je opravdu mnoho a jmenovat úplně všechny, by byl běh na dlouhou trať.
Přesuňme se tedy na západ. Do krajů, kde vznikly příběhy o oplácaném roznašeči dárků s bílým vousem známém jako Santa Claus. Tento "svatý Mikuláš" je již natolik legendární osobou, že se bez něj západní Vánoční filmy zkrátka neobejdou. Američani ho mají v úctě, což nám dokazují Zemeckisovým infantilním ale kouzelně zpracovaným "Polárním expresem" a taky si z něj dokážou vystřelit jako třeba ve svérázné komedii "Santa je úchyl". Doufejme, že nás televizní stanice neušetří klasických "Disneyovek". Z těch novějších se přímo nabízí jedna, která se k Vánocům hodí a s výše jmenovaným "Polárním expresem" má kromě režiséra společnou i vizuální stránku. Jde o příběh z pera Charlese Dickense Christmas Carol, u nás známý jako Vánoční koleda či Vánoční duch.
Ale zpět do reality. Je skoro jisté, co bude v bedně a čemu rozhodně neunikneme. Malý Maculay Culkin zůstane stejně jako loni "Sám doma" a pak se ztratí v New Yorku aby opět přihřál pleš našim oblíbeným banditům, Arnold "Terminátor" Schwarzenegger bude po městě shánět turbomana v "Rolničky kam se podíváš" a Tim kutil Allen vezme šichtu za zmiňovaného patrona Vánoc pana Clause. Pak si od "amíků" odpočineme u naší sci-fi klasiky v níž nám veselé Vánoce popřejí chobotničky a po všech možných kvalitních i nekvalitních, nových filmech a pohádkách, které urvou hlavní vysílací čas, se s pupkem nacpaným cukrovím můžeme uvelebit a usínat u komediálně laděného hororu "Ďábelský Santa". Anebo taky ne. Třeba se naprosto pletu a naše a slovenské televizní stanice možná překvapí a Vánoce v bedně budou letos úplně jinak. Jenomže, nebyli byste nakonec zklamaní, že neuvedou po milionté opět, to na co jste už zvyklí a na co se už v podstatě zase těšíte? Je jasné, že si každý v programu najde to svoje, ale Vánoce se přece jen neodehrávají pouze na obrazovce. Někdy je prostě lepší nechat bednu bednou, vzít na chvíli roli Ježíška, či Santy chcete-li a udělat radost svému okolí a udělat si Vánoce šťastné a veselé…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama