Únor 2013

Hobit: (Ne)Očekávané dobrodružství

5. února 2013 v 18:06 | Obscuro |  Zahraniční filmy a seriály (recenze)

Už to bude nějaký ten rok, co poprvé začalo proslýchat, že vousatý čaroděj z Nového Zélandu se rozhodl natočit další Tolkienův klenot - Hobita.

A my jsme čekali, milášku. Čekali jsme, až přijde do kin. A tak bysme chtěli, abychom tu měli šťavnaťoučkej filmešek. A zapomněli jsme, jak chutná chleba... jak šumí stromy... jak hladí vítr. Zapomněli jsme, i jak se jmenujeme. Můj... milášku.

No a teď je to konečně tady. První díl Hobita vtrhl s velkou slávou do kin a jak to dopadlo? Špatně. Hobit není špatným filmem, ale rozhodně je špatnou adaptací knihy. To co jsme měli na trilogii tak rádi je zde pouze recyklováno a zveličeno natolik, že to ztrácí své kouzlo.

Postavy trpaslíků tak nějak splývají dohromady, osobnost, kterou měli v knihách film splácl do jednoho neurčitého chumlu. Popis skupiny je asi takovýto standardní model trpaslíka 1 až 12 a Thorin. Tím se dostávám k dalšímu bodu, Thorin nemá s trpaslíkem společného snad nic, vypadá spíše jako Aragorn, který se delší dobu neholil. A pak tu máme akční scény, které jsou občas přehnané takovým způsobem, že nevíte jestli se máte smát jejich naivitě nebo brečet nad tím, co vám filmaři naservírovali.


Ale abych pouze nekritizoval. Ian "Gandalf" Mckellen a Martin "Bilbo" Freeman spolu s Glumem film zachraňují vynikajícími hereckými výkony. Scéna z Dol Golduru pak patří mezi příjemnější změny oproti knize. Co však film drží nejvíce je jako vždy úžasný soundtrack Howarda Shorea a překrásné scenérie Nového Zélandu, které nám dávají alespoň částečný pocit, že jsme opět v té samé Středozemi jako tomu bylo u Pána prstenů.


Ohledně Hobita měli všichni obrovská očekávání, která ani zdaleka nesplnil, neřekl bych, že nestojí za shlédnutí, ale krčí se ve stínu svých starších bratříčků. Můžeme doufat, že druhé dva díly nám náladu zvednou a Hobit vystoupí ze stínu Hory osudu a nikoliv, že budou mít diváci touho se do jejích plamenů při jejich sledování vrhnout. Pro tentokrát zůstal lehce nad hranicí průměrnosti.

Celkové hodnocení: 63%

Filmové novinky> Únor 2013 (1/2)

1. února 2013 v 8:00 | autor: Veru Burgerová |  Novinky
Měsíc únor naděluje mnoho novinek! Dovolím si vám představit první polovinu některých z nich, které uvidíte v kinech do v rozmezí od 7. do 14. 2.